آزمایشگاه نائو

ما اولین شرکت کننده ایرانی در مسابقات جهانی روبوکاپ، لیگ ربات های استاندارد هستیم. ویدئوی کنونی گزیده از بازی های ما در این مسابقات است.

 
لگوی ربوکاپ جهانی

لیگ ربات های استاندارد یکی از لیگ های مسابقات ربوکاپ است که در آن تیم ها با ربات های مشابه با یکدیگر مسابقه می دهند. ربات ها کاملاً بطور خودمختار عمل می کنند، بطوریکه هیچ کنترل خارجی، نه توسط انسان، و نه توسط هیچ کامپیوتری صورت نمی پذیرد. این لیگ از ربات انسان نمای شرکت الدباران استفاده می کند. تیم ها با ربات های ۵۳ سانتی متری خود که هر کدام قابلیت ارتباط با یکدیگر را توسط شبکه بی سیم دارند، با هم رقابت می کنند. ربات ها می تونند از دو دوربین خود که به روی سر ربات تعبیه شده است. از آنجایی که هیچ تفاوتی سخت افزاری میان ربات ها نیست، تیمی که از نرم افزار و هوش مصنوعی بهتری برخوردار است برنده خواهد بود.

ما یک تیم متشکل از دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و فارغ التحصیل هستیم که در مرکز تحقیقات مکاترونیک مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین مشغول به یادگیری و پژوهش در زمینه های رباتیک و هوش مصنوعی در بستر ربات انسان نمای نائوهستیم. یکی از فعالیت های اصلی ما شرکت در مسابقات ربوکاپ است. ما تاکنون موفق به کسب مقام پنجم مسابقات جهانی برزیل، مقام اول مسابقات آزاد ایران ۲۰۱۴ ، مقام سوم مسابقات آزاد آلمان ۲۰۱۴، مقام دوم مسابقات آزاد ايران ٢٠١٧ و مقام پنجم مسابقات جهاني ژاپن شده ایم.

زمینه های تحقیقاتی

آزمایشگاه ما در چهار حوزه مربوط به هوش مصنوعی فعالیت دارد

بینایی ماشین

تشخیص اشیاء محیط اطراف ربات مانند توپ، دروازه ها و سایر رباتها

اطلاعات بیشتر..

موقعیت یابی

برای اینکه ربات قادر به عملکرد صحیح باشد به موقعیت خودش نیاز دارد

اطلاعات بیشتر..

کنترل رفتار

با داشتن موقعیت خود و سایر اشیاء ربات با همکاری هم تیمی هایش فوتبال بازی خواهد کرد

اطلاعات بیشتر..

حرکت دو پا

ربات همانند انسان به روی دوپای خود حرکت می کند و با محیط خود در تعامل است

اطلاعات بیشتر..

تمایل به عضویت در آزمایشگاه ما را دارید؟

آزمایشگاه ربات انسان نمای نائو

مرکز تحقیقات مکاترونیک، دانشکده برق و کامپیوتر،
دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، بلوار نخبگان، قزوین، ایران

تلفن: ۳۳۶۶۵۲۷۵-۰۲۸ داخلی ۴۰۴۲
فکس: ۳۳۶۷۵۷۸۰-۰۲۸
پست الکترونیک: info [at] mrl-spl [dot] ir